Działanie lasera diodowego

Energia wiązki laserowej pochłaniana jest przez ciemny barwnik włosa, a następnie, zmieniając się w energię termiczną (cieplną), niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa.

Skóra wokół mieszka zostaje podgrzana – jednak dzięki zaawansowanym systemom chłodzenia końcówki lasera, jej temperatura szybko powraca do bezpiecznego poziomu. Nagrzanie skóry jest normalnym zjawiskiem i może bezpośrednio po zabiegu spowodować podrażnienie i lekkie zaczerwienienie ustępujące po 2 – 3 godzinach.
Podczas jednego zabiegu można usunąć trwale ok. 30% włosów, stąd też konieczność powtórzenia zabiegu 3-4 razy. Wynika to z faktu, że możemy zniszczyć tylko te włosy , które w momencie wykonywania zabiegu znajdują się w aktywnej fazie wzrostu.

Depilacja laserowa poprzedzona jest konsultacją, podczas której przeprowadza się szczegółowy wywiad, ocenia typ skóry i włosów oraz ustala dawkę energii laserowej, która będzie stosowana podczas zabiegu. Wykonuję się również punktową próbę laserową na powierzchni, którą chcemy poddać depilacji.

Rodzaje skóry

Melanina zawarta w epidermie pochłania energię słoneczną i znacznie ogranicza możliwość dotarcia energii lasera w głębokie warstwy skóry. Depilacja laserowa może być stosowana zarówno dla osoby o jasnej, jak i ciemnej karnacji, jednak w przypadku osób posiadających włosy w kolorze siwym lub białym jest ona nieskuteczna.

Poniżej prezentujemy dopuszczalny poziom mocy lasera, przeznaczony dla poszczególnych fototypów skóry:

Kolor skóry Reakcja na światło słoneczne Maksymalny dopuszczalny poziom mocy lasera
bardzo jasna, nazywana „przezroczystą” nigdy się nie opala, zawsze ulega poparzeniom wszystkie poziomy mocy
jasna trudno się opala, zawsze ulega poparzeniom
jasna do jasna oliwkowa wolno się opala, ulega średnim popatrzeniom
oliwkowa do brązowa z łatwością się opala i średnio ulega poparzeniom do poziomu 3
ciemnobrązowa z łatwością się opala, sporadycznie ulega poparzeniom tylko w trybie do ciemnych karnacji
czarna bardzo łatwo się opala, nigdy nie ulega poprzeniom

Dlaczego jeden zabieg depilacji laserowej nie jest wystarczający?

Wszystkie włosy, bez względu na ich rodzaj przechodzą trzy odrębne fazy wzrostu:

  • Faza aktywnego wzrostu (faza anageniczna), która może trwać od 2 do 7 lat. W tym czasie brodawka skórna aktywnie produkuje komórki, tworzące trzon włosa. W takich miejscach, jak głowa, ok 80% owłosienia znajduje się właśnie w fazie anagenicznej, a włosy mają dostatecznie dużą zawartość melaniny.
  • Faza degradacji (faza katageniczna) jej czas trwania wynosi ok 10 do 20 dni. Wtedy włos przestaje rosnąć, ale jeszcze nie wypada. Szacuje się, że ok 3-4% włosów na ludzkim ciele przechodzi tą fazę, w tym konkretnym momencie. Mieszek włosowy kurczy się, a włos przygotowywany jest do wypadnięcia.
  • Faza spoczynku (telogeniczna) może trwać nawet do kilku miesięcy. Włos wypada, a na jego miejscu zaczyna powstawać nowy. Korzeń włosa oddziela się od cebulki, dlatego w tym czasie mieszki włosowe nie będą podatne na depilację laserową.

Laserowa depilacja włosów przynosi najlepsze rezultaty, gdy włos znajduje się w fazie aktywnego wzrostu. Mieszki włosowe znajdujące się w fazie katagenicznej lub telogenicznej muszą przejść w fazę anageniczną, dlatego niezbędne jest kilkukrotne wykonanie zabiegu.

Dodatkowo, nie wszystkie włosy znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu są niszczone podczas jednego zabiegu. Niektóre z nich kurczą się do rozmiaru włosów pierwotnych i przechodzą w stan przedłużonego uśpienia. Część cebulek włosów uszkadzana jest częściowo i również przechodzi w stan uśpienia, po którym odrasta ponownie.

Jeśli zauważymy odrost włosów, zabieg depilacji laserowej powinien zostać powtórzony w celu ich usunięcia.

problem: nadmierne owłosienie, problem z wrastającymi włosami.

Zapraszamy do kontaktu